Jak podnieść samoocenę za pomocą kart metaforycznych

О книге

Автор книги - . Произведение относится к жанрам саморазвитие / личностный рост, психологическая консультация, о психологии популярно. Оно опубликовано в 2022 году. Книге не присвоен международный стандартный книжный номер.

Аннотация

Jest to mała broszura, a nie pełnoprawna książka pod względem wielkości, ale pod względem treści nie jest gorsza od dużej książki. Jak podnieść samoocenę za pomocą kart metaforycznych, to jest opisane tutaj. Książka będzie pomocna psychologom i wszystkim, którzy jest ciekawi tego tematu.

Читать онлайн Anastasiya Kolendo-Smirnova - Jak podnieść samoocenę za pomocą kart metaforycznych


MAС (metaforyczne karty asocjacyjne) w pracy z samooceną.

Technika 1. Moja samoocena


Poproś klienta, aby wyjął kartę otwartą z talii uniwersalnej (lub portretowej) i opisał ją jako swoją samoocenę i stosunek do siebie.


Następnie znajdujemy jeszcze inną kartę otwartą, która odpowiada na pytanie: „Co (lub jak) widzą mnie inni?”


Następnie, z talii uniwersalnej wybieramy kartę zakrytą z odpowiedzią na pytanie: „Jaka jest główna różnica między tym, jak widzę siebie i jak inni mnie widzą?”


I jeszcze jedną kartę zakrytą z talii uniwersalnej: „Co ja wiem o sobie, że inni nie wiedzą i dlatego oceniam siebie w ten sposób?»


I znowu bierzemy kartę zakrytą z talii uniwersalnej: „Co inni o mnie wiedzą, czego nie zauważam lub nie chcę w sobie zauważać, że oceniają mnie tak, jak oceniają?”


I znowu bierzemy kartę zakrytą z talii uniwersalnej z odpowiedzią na pytanie: „Co nie pozwala mi oceniać się tak wysoko, jak to możliwe?”


Jeśli tutaj znajdziemy przyczynę, dobrze jest natychmiast z nią pracować metodami, których zwykle używasz lub przynajmniej za pomocą MAC.


Na przykład prosimy klienta, aby wybrał z talii zasobów kartę zakrytą z odpowiedzią na pytanie: „Co jest we mnie silniejsze niż przyczyna mojej zaniżonej samooceny?”


Następnie ponownie z talii zasobu kartę zakrytą: „Co jest wokół mnie, co jest ważniejsze i cenniejsze niż to, co zaniża moją samoocenę?”


I jeszcze trzy karty zakryte, z talii uniwersalnej z pytaniem: „Jakie trzy kroki mogę zrobić już w tym tygodniu, aby zwiększyć swoją wartość?”


I na koniec z talii zasobu kartę zakrytą: „Jak będę się czuł, jeśli wykonam trzy z tych kroków w najbliższej przyszłości?”

Technika 2. Autoportret


Z talii uniwersalnej bierzemy po jednej karcie zakrytej, odpowiadając na następujące pytania i tworząc pewien portret stosunku osoby do siebie.


Jak oceniam swój umysł, pamięć myślenie i wszystko, co się z tym wiąże?

Jak oceniam swój wygląd?

Jak oceniam swój charakter?

Jak oceniam swoje kompetencje i umiejętności?

Jak oceniam swój status społeczny?

Jak oceniam swoje osiągnięcia?

Po ułożeniu tego portretu na stole pytamy klienta, czy chciałby porozmawiać lub zaprzyjaźnić się z taką osobą? Jeśli odpowiedź brzmi tak, możesz dodać z talii uniwersalnej kartę zakrytą z pytaniem: „Czego chciałbym się nauczyć od tej osoby?”


Рекомендации для вас