Naiwne kobiety zakładają, że mężczyźni…

О книге

Автор книги - . Произведение относится к жанру о психологии популярно. Оно опубликовано в 2023 году. Книге не присвоен международный стандартный книжный номер.

Аннотация

Często bezkrytycznie akceptujemy liczne stwierdzenia, nie zastanawiając się, na ile odpowiadają one rzeczywistości. Niestety, opierając się na niewiarygodnych informacjach, czasami wyciągamy błędne wnioski, które wpływają na nasze postrzeganie siebie i innych. Te błędy mogą mieć znaczący wpływ na nasze emocje i zachowanie.Ta książka ma na celu skłonienie do przemyśleń na temat powszechnych stereotypów i uprzedzeń dotyczących mężczyzn (istnieje również wersja o kobietach), które mogą zniekształcać nasze postrzeganie życia. Być może pomoże to przejrzeć te przekonania i wprowadzić do nich korekty.

Читать онлайн Anastasiya Kolendo-Smirnova - Naiwne kobiety zakładają, że mężczyźni…



Mężczyźni nie płaczą.

Przekonanie, że "mężczyźni nie płaczą", jest częścią szerszego kulturowego stereotypu, zgodnie z którym mężczyźni powinni być silni, emocjonalnie odporni i nie okazywać swoich uczuć. Ten stereotyp może negatywnie wpływać na życie kobiet na różne sposoby.

Kobiety zazwyczaj cenią otwartą i szczera komunikację w relacjach. Gdy mężczyźni tłumią swoje emocje i nie wyrażają swoich uczuć, może to stworzyć barierę w komunikacji i prowadzić do nieporozumień oraz konfliktów w relacjach.

Przekonanie, że mężczyźni nie powinni okazywać swoich emocji, może również wpłynąć na wychowanie dzieci. Gdy mężczyznom społecznie nie wolno wyrażać swoich uczuć, mogą tłumić swoje emocje, co ostatecznie może prowadzić do stresu, depresji i innych problemów psychicznych. Badania pokazują, że mężczyźni, którzy nie wyrażają swoich emocji, mogą doświadczać wyższego poziomu stresu i niższej jakości życia. Istnieją udokumentowane przypadki, gdy znane osobistości prawdopodobnie tłumiły swoje emocje i doświadczały poważnych zaburzeń depresyjnych, które mogły przyczynić się do ich decyzji o samobójstwie. Ernest Hemingway (1899–1961) – jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy XX wieku, znany był ze swojego macho-wizerunku, który mógł sugerować potrzebę tłumienia swoich emocji. Jego życie było pełne traum i stresów, w tym uczestnictwa w wojnach, a ostatecznie popełnił samobójstwo. Robin Williams (1951–2014) – amerykański aktor i komik, który niespodziewanie dla wielu odebrał sobie życie. Williams był znany ze swojej energii i zdolności do rozśmieszania ludzi, jednak tajemniczo walczył z depresją i lękiem. Niektórzy badacze i bliscy przyjaciele twierdzą, że jego tendencja do tłumienia własnych uczuć i dążenie do bycia zawsze "na wysokości" mogły przyczynić się do jego problemów psychicznych.

Mimo istnienia negatywnych przykładów tłumienia emocji przez mężczyzn, należy zauważyć, że takie zachowanie nie jest powszechnie akceptowanym standardem dla mężczyzn; to raczej rzadki wyjątek, który przekształcił się w kulturologiczny stereotyp, że mężczyźni nie płaczą.

Funkcjonalna rezonans magnetyczny pozwala badać aktywność różnych części mózgu podczas przeżywania emocji. Badania z jego wykorzystaniem pokazują, że u mężczyzn i kobiet aktywność w różnych częściach mózgu jest podobna podczas przeżywania tych samych emocji.


Рекомендации для вас