Knjiga proroka Nahuma – znanstveni komentar teksta

О книге

Автор книги - . Произведение относится к жанру религиоведение / история религий. Оно опубликовано в 2023 году. Книге не присвоен международный стандартный книжный номер.

Аннотация

Nahum – židovski prorok; prorečeno u vrijeme kada su Babilonci zauzeli glavni grad Asirije, Ninivu (612. pr. Kr.). U Knjizi proroka Nahuma suočeni smo ne samo s propovijedima usmjerenim protiv stranih naroda, nego i s proročanstvom o sudu Božjem i nad Izraelom. Tradicionalno tumačenje knjige povezano je s navještajem pravde Jahve, koji će kazniti sve grijehe, od kojih je glavni odlazak iz vjere Jahve. Takvo tumačenje, naravno, ide na ruku "zainteresiranim osobama" – svećenicima judaizma.

Читать онлайн Андрей Тихомиров - Knjiga proroka Nahuma – znanstveni komentar teksta


Stručni komentari su dati u zagradama iza svakog stiha.

Poglavlje 1

1 Proročanstvo o Ninivi; knjiga viđenja Nahuma Elkosejanina. (Nahumovo rodno mjesto bio je mali židovski grad Elkosh, Nahum je prorokovao u isto vrijeme kad i Sefanija).

2 Gospodin je Bog ljubomoran i osvetnik; Gospodin je osvetnik i strašan u gnjevu: Gospodin se osvećuje svojim neprijateljima i neće poštedjeti svoje protivnike. (Zilot i osvetnik je točan opis osvetoljubivih svećenika judaizma, koji su se na sve moguće načine osvetili svim svojim neprijateljima).

3 Gospodin je dugotrpljiv i velike moći, i ne ostavlja bez kazne; u vihoru i u buri je povorka Gospodnja, oblak je prah s njegovih nogu. (Sve vrste prirodnih pojava stari su ljudi pripisivali Bogu, koji navodno sve to stvara).

4 On zaprijeti moru, i ono presuši, i sve rijeke presuše; Bašan i Karmel venu, a boja blijedi u Libanonu. (Sve se, kažu, na svijetu radi samo po božjoj naredbi).

5 Planine dršću pred njim, i brda se tope, i zemlja se trese pred njim, i svijet i svi koji žive u njemu. (Sve se, kažu, na svijetu radi samo po božjoj naredbi).

6 Tko može izdržati pred njegovim gnjevom? I tko može podnijeti vatru Njegovog gnjeva? Njegov se gnjev razlijeva kao oganj; stijene se ruše pred Njim. (Sve se, kažu, na svijetu radi samo po božjoj naredbi).

7 Dobar je Gospodin, utočište u dan nevolje, i poznaje one koji se uzdaju u njega. (Koncept "Svemogućeg" bizarno je miješao značajke drevnog boga nomada, boga oluje i pustinje, sa slikom boga cijelog svijeta).

8 Ali silnom poplavom uništit će [Ninivu] do temelja, i tama će obuhvatiti njegove neprijatelje. (Jahve, odnosno svećenici judaizma, usmjerili su svoj gnjev protiv Ninive, glavnog grada Asirije).

9 Što mislite protiv Gospodina? On će izvršiti istrebljenje, i katastrofa se više neće ponoviti, (Niniva (prebivalište ili grad Nine), povijest Ninive seže u 5. tisućljeće prije Krista; u biblijsko doba to je bio glavni grad Asirskog kraljevstva ( VIII-VII stoljeća prije Krista Niniva se nalazila na obalama rijeke Tigris (danas brda Kuyundzhik i Tel-Nebi-Yunus, Irak) 612. godine prije Krista zauzele su je trupe Babilonaca i Medijaca).

10 Jer oni koji su isprepleteni kao trnje i pijani kao pijanice, bit će proždreni kao suha strnjika. (Analogija s biljkama, slamom i pijanicama).


Рекомендации для вас