Suņu apmācības pamati

О книге

Автор книги - . Произведение относится к жанру домашние животные. Оно опубликовано в 2024 году. Книге не присвоен международный стандартный книжный номер.

Аннотация

Grāmata sastāv no divām daļām. Pirmajā daļā saprotamā valodā īsi izklāstīta apmācības teorija: stimuli, refleksi, apmācības metodes. Tas ir pietiekami, lai izprastu dzīvnieka uzvedību. Otrajā daļā ir 15 kucēnu apmācības nodarbības, kuras jūs varat veikt patstāvīgi. Pamata apmācība, kucēna audzināšana. Šos vingrinājumus vislabāk veikt pirms došanās uz treniņu poligonu, lai piedalītos grupu apmācībā.

Читать онлайн Edgars Auziņš - Suņu apmācības pamati


Kairinātāji


Apmācot suni, mēs izmantojam stimulus. Tas nozīmē, ka mēs viņu ietekmējam vienā vai otrā veidā: dodam komandas ar balsi un žestiem, strādājam ar pavadiņu, izmantojam kārumu un kādu nozīmīgu priekšmetu. Turklāt mēs radām zināmus apstākļus noteiktu reakciju attīstībai: mēs uzliekam smaržu taku, darbojas palīgs (aizsardzības darbs), mēs izmantojam smaržu grāmatzīmes (piemēram, meklējot narkotikas). Taču papildus visam iepriekš minētajam ikviens pieredzējis mājdzīvnieka saimnieks zina, ka ir apstākļi, kuros viņa mīlulis strādās, un ir apstākļi, kuros suns praktiski nereaģē uz saimnieku un viņa komandām. Un tas šādos gadījumos ir atkarīgs no vides.

Ņemot vērā visas šīs ietekmes, dabiskas vai mākslīgas, mēs runājam par stimuliem. Kas ir stimuli? Iedarbinātāji ir viss, kas ietekmē dzīvniekus un izraisa reakciju.

Vai viss ir kairinātājs?

Iedomāsimies situāciju: esat izgājis pastaigā ar savu suni nepazīstamā vietā. Netālu ir autostāvvieta, un tajā periodiski iebrauc un izbrauc automašīnas. Suns cenšas izpētīt teritoriju un apstājas un aplūko automašīnas, kamēr tās pārvietojas. Vai jaunā vide viņam būs stimuls? Noteikti, jo tie ietekmē suni un izraisa reakciju.

Tagad iedomājieties, ka jūs divus mēnešus katru dienu pastaigājaties ar savu suni šajā rotaļu laukumā. Un jūsu suns ne tikai nereaģē uz garām braucošām mašīnām, bet arī nemēģina izpētīt rotaļu laukumu un spēlējas tikai ar kādu oportūnistisku priekšmetu, ko esat speciāli atnesis. Vai apstākļi būs kairinoši? Atbildi uz šo jautājumu veltiet laiku. Aplūkosim definīciju vēlreiz. Vides apstākļi neapšaubāmi ietekmē suni, galu galā viņš dzird garām braucošo mašīnu skaņas, redz tās, redz krūmus un kokus, bet… Suns uz to visu nereaģē! Kāpēc? Jūs teiksiet, ka esmu pie tā pieradis. Un jums būtu pilnīga taisnība. Tagad tā pati vide tam pašam sunim nav kairinātājs.

Es redzēju, kā dienesta suns, kuram, starp citu, nebija ļoti spēcīgas nervu sistēmas, mierīgi staigāja pa lidmašīnu stāvlaukumu. Tajā pašā laikā simts metru attālumā no mums griezās pasažieru lidmašīna. Es nevarēju sarunāties ar kolēģiem, jo dzirdīgā trokšņa dēļ dzinēji pacēla putekļu mākoņus un meta tos mums virsū ar spēku, kas pielīdzināms kārtīgam vējam. Joprojām atceros, ka šis brīdis uz mani atstāja spēcīgu iespaidu. Un suns (viņš strādāja ar narkotikām) nereaģēja uz šo vidi un spēlējās ar sadales priekšmetu.


Рекомендации для вас