Книгата на пророк Захария – научен коментар на текста

О книге

Автор книги - . Произведение относится к жанрам религиоведение / история религий, научно-популярная литература, религии / верования / культы. Оно опубликовано в 2023 году. Книге не присвоен международный стандартный книжный номер.

Аннотация

Книгата на пророк Захария, състояща се от 14 глави, съдържа различни пророчески видения и речи, особено относно създаването на втория Йерусалимски храм, възстановяването на Йерусалим и съживяването на обществения живот. Първото пророчество в книгата на Захария датира от 520 г. пр. н. е., времето, когато евреите загубили сърце и спрели възстановяването на храма. Общата тема на тази книга, подобно на книгата на пророк Малахия, е идващият благословен век.

Читать онлайн Андрей Тихомиров - Книгата на пророк Захария – научен коментар на текста


След всеки стих в скоби е даден научен коментар.

Глава 1

1 В осмия месец, във втората година на Дарий, Господното слово дойде към Захария, син на Варахия, син на Ада, пророка: (Устно внушение от еврейски хипнотизатор. Пророк Захария започна своята дейност в втората година от царуването на Дарий (520 г. пр. н. е.), тоест той е съвременник на пророк Агей В достигналата до нас книга, наречена на Захария, само първата част принадлежи на перото на Захария, или Протозахария (глави 1-8).Втората част на книгата (глави 9-14) е колекция от различни пророчества, прозвучани по различно време и събрани и преработени в елинистическата епоха (III-II век пр.н.е.). Те обикновено се обозначават като глави от Второзаконие).

2 Господ се разгневи на бащите ви с голям гняв (Причината за гнева е отклонението от „истинската“ религия. Яхве е ядосан като обикновен човек).

3 И им кажи: Така казва Господ на Силите: Обърнете се към Мене, казва Господ на Силите, и Аз ще се върна при вас, казва Господ на Силите. (Жреците на юдаизма, чрез своите пророци, "излъчваха" на обикновените евреи това, което беше изгодно за тях – да примамят евреите по всякакъв начин и да ги направят свои тъпи роби).

4 Не бъдете като бащите си, към които предишните пророци призоваваха, казвайки: Така казва Господ на Силите: Обърнете се от злите си пътища и от злите си дела. но те не се подчиниха и не Ме послушаха, казва Господ. (Това означава, че така нареченият „Владетел на Силите” не е знаел, че това ще се случи, и ако е знаел, той е организирал представление).

5 Къде са бащите ви? и пророците ще живеят ли вечно? (Въпрос за неверните бащи и пророци).

6 Но думите Ми и наредбите Ми, които заповядах на слугите Си пророците, не разбраха ли бащите ви? и те се обърнаха и казаха: „Както Господ на Силите реши да постъпи с нас според пътищата ни и според делата ни, така направи с нас.“ (Правило на талиона. Жреците на юдаизма смятали своите пророци за роби).

7 На двадесет и четвъртия ден от единадесетия месец – това е месец Шеват – във втората година на Дарий, Господното слово дойде към Захария, сина на Варахия, сина на Ада, пророка: (Това е февруари 519 г. пр. н. е. Свещениците вдъхновяват със словото).

8 Видях през нощта: ето, човек на червен кон стои сред миртовите дървета, които са в падина, а зад него има червени, шарени и бели коне – (Миртата е род вечнозелени храсти и дървета от семейство мирта. Конете символизират определено послание. Оригиналът казва: не на червен кон, а на червен. Подобно на Агей, Захария очевидно възприема бурните събития от първите две години от царуването на Дарий като сигурни индикации за приближаването на „последният ден" и появата на месианското царство. Но до 519 г. пр. н. е. Дарий успява да възстанови спокойствието в по-голямата част от властта си и да се справи с въстанията. Ехото от тези събития може да се види още в първото пророчество на Захария).


Рекомендации для вас